• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon

Copyright © 2018 Rezonans

PEOPLE

REZONANS

2010 yılında Burak Onur Erdem tarafından kurulan Rezonans, birkaç sezon içerisinde Türkiye'nin uluslararası alanda tanınır korolarından biri oldu. Koro, düzenli olarak Avrupa’nın önde gelen festivallerinde sahne alıyor ve dünyaca ünlü şeflerin yönetiminde konserler vermeye devam ediyor.

 

Koronun çalıştığı şefler arasında Grammy© ödüllü Eric Whitacre, ünlü İngiliz a capella grubu King’s Singers üyelerinden Nigel Short, American Choral Directors Association Başkanı Jo-Michael Scheibe, Almanya’nın yaşayan en önemli koro şeflerinden Volker Hempfling ve yine Almanya’nın sayılı şeflerinden Georg Grün yer alıyor.

 

Rezonans, 8 sezon boyunca İstanbul’da dünyanın en iyi korolarından Yale Schola Cantorum (Şef: Simon Carrington), Salt Lake Vocal Artists (Şef: Brady Allred), ve Junges Vokalensemble Hannover’i (Şef: Klaus-Jürgen Etzold) İstanbul'da ağırlayarak ortak konserler düzenledi.

 

Koro, şimdiye dek ülkemizin önemli müzik festivalleri arasında yer alan IKSV Müzik Festivali, Boğaziçi Üniversitesi KoroFest, SANSEV Korolar Festivali, Çanakkale Korolar Festivali,  Ankara Çoksesli Korolar Festival ve Mozart Amadeus İzmir Polifonik Korolar Festivali’nde sahne aldı.

 

Rezonans, Avrupa’nın en büyük koro festivali olan Europa Cantat Festivali’nde Türkiye’yi temsil ederek tam 5000 müziksever ile birlikte ülkemizin müziklerini seslendirdi. Bunun yanı sıra, dünyanın en prestijli koro yarışmalarından biri sayılan Cork International Fleischmann Trophy’e Türkiye'den katılmaya hak kazanan ilk koro olarak ikincilik ödülünü ülkemize kazandırdı.

 

Andante Dergisi tarafından düzenlenen 7.Donizetti Klasik Müzik Ödülleri (2017) kapsamında “Yılın Korosu” seçilen koro, 2017 yılında European Grand Prix bünyesindeki Arezzo Yarışması’na katılarak finale kalan 6 ülke arasına girmeyi başardı ve 3.lük ödülünü  almaya hak kazandı.

 

2018 yılında Varna’da düzenlenen International May Choir Competition’a katılarak “En İyi Genç Şef” ödülünü Türkiye’ye kazandıran Rezonans, çeşitli konser ve festivallerde yer alarak dinleyicileriyle buluşurken, Avrupa koro müziği sahnesinde de varlık göstermeye devam ederek Tallinn’de gerçekleştirilecek Europa Cantat Festivali’ne katılmaya hazırlanıyor.