PEOPLE

REZONANS

2010 yılında Burak Onur Erdem tarafından kurulan Rezonans, birkaç sezon içerisinde Türkiye'nin uluslararası alanda tanınır korolarından biri oldu. Koro, düzenli olarak Avrupa’nın önde gelen festivallerinde sahne alıyor ve dünyaca ünlü şeflerin yönetiminde konserler vermeye devam ediyor.

 

Koronun çalıştığı şefler arasında Grammy© ödüllü Eric Whitacre, ünlü İngiliz a capella grubu King’s Singers üyelerinden Nigel Short, American Choral Directors Association Başkanı Jo-Michael Scheibe, Almanya’nın yaşayan en önemli koro şeflerinden Volker Hempfling ve yine Almanya’nın sayılı şeflerinden Georg Grün yer alıyor.

 

Rezonans, 8 sezon boyunca İstanbul’da dünyanın en iyi korolarından Yale Schola Cantorum (Şef: Simon Carrington), Salt Lake Vocal Artists (Şef: Brady Allred), ve Junges Vokalensemble Hannover’i (Şef: Klaus-Jürgen Etzold) İstanbul'da ağırlayarak ortak konserler düzenledi.

 

Koro, şimdiye dek ülkemizin önemli müzik festivalleri arasında yer alan IKSV Müzik Festivali, Boğaziçi Üniversitesi KoroFest, SANSEV Korolar Festivali, Çanakkale Korolar Festivali,  Ankara Çoksesli Korolar Festival ve Mozart Amadeus İzmir Polifonik Korolar Festivali’nde sahne aldı.

 

Rezonans, Avrupa’nın en büyük koro festivali olan Europa Cantat Festivali’nde Türkiye’yi temsil ederek tam 5000 müziksever ile birlikte ülkemizin müziklerini seslendirdi. Bunun yanı sıra, dünyanın en prestijli koro yarışmalarından biri sayılan Cork International Fleischmann Trophy’e Türkiye'den katılmaya hak kazanan ilk koro olarak ikincilik ödülünü ülkemize kazandırdı.

 

Andante Dergisi tarafından düzenlenen 7.Donizetti Klasik Müzik Ödülleri (2017) kapsamında “Yılın Korosu” seçilen koro, 2017 yılında European Grand Prix bünyesindeki Arezzo Yarışması’na katılarak finale kalan 6 ülke arasına girmeyi başardı ve 3.lük ödülünü  almaya hak kazandı.

 

2018 yılında Varna’da düzenlenen International May Choir Competition’a katılarak “En İyi Genç Şef” ödülünü Türkiye’ye kazandıran Rezonans, çeşitli konser ve festivallerde yer alarak dinleyicileriyle buluşurken, Avrupa koro müziği sahnesinde de varlık göstermeye devam ederek Tallinn’de gerçekleştirilecek Europa Cantat Festivali’ne katılmaya hazırlanıyor.

BURAK ONUR ERDEM

Rezonans’ın kurucusu ve şefi, aynı zamanda Devlet Çoksesli Korosu’nun şefi olarak görev yapmaktadır.

 

İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde müzik teorisi ve şeflik üzerine yüksek lisansını tamamladı. Aynı kurumda doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Müzik eğitiminden önce Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler bölümünden Rektörlük Ödülü ile mezun oldu. Koro şefliği alanında uluslararası ustalık sınıflarında Maria Guinand, Anders Eby, Volker Hempfling, Johannes Prinz, Denes Szabo ve Michael Gohl başta olmak üzere birçok ustayla çalıştı.

 

2013-2016 yılları arası Türkiye’nin en köklü senfonik korolarından İstanbul Avrupa Korosu’nun şefliğini yaptı. 2013 yılından beri konuk & yardımcı şef olarak çalıştığı Devlet Çoksesli Korosu’nda 2017-2018 sezonu itibariyle koro şefi olarak görev yapmaktadır.

 

2009’da Türkiye’nin önde gelen festivallerinden biri olan KoroFest’e öncülük etti, 2012’de yaratıcı ve yenilikçi projeler üretmek üzere Koro Kültürü Derneği’ni kurdu. 2015-2018 döneminde Avrupa Korolar Federasyonu yönetim kuruluna seçildi ve federasyon müzik komisyonu üyesi olarak atandı.

 

Halen koordinatörlüğünü yapmakta olduğu, koro şefleri için yardımcı bir eğitim programı olarak tasarlanan, Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki Koro Şefliği Okulu’nu 2014 yılında hayata geçirdi. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi başta olmak üzere birçok koro atölyesi düzenledi. 2015 yılında Europa Cantat Festivali’nde Open Singing sahnesi için Şef Michael Gohl’ün asistanı oldu. TEDx, European Music Council, İTÜ Mezuniyet Töreni gibi konferanslarda konuk konuşmacı oldu.

 

Kurucusu olduğu Rezonans ile Nigel Short, Brady Allred, Jo-Michael Scheibe, Simon Carrington, Eric Whitacre ve Georg Grün gibi isimlerle sahneye çıktı. Cork Fleischmann Yarışması’nda ikincilik ödülünü, Arezzo Koro Yarışması’nda üçüncülük ödülünü ve Varna Koro Yarışması’nda “En İyi Genç Şef” ödülünü Türkiye’ye getirdi.

YÖNETİM KURULU

Koro Başkanı: Aslıhan Aşcı

Projeler Koordinatörü: Burak Demirkan

Kurumsal İletişim Sorumlusu: Zeynep Eren Kovankaya

Mali İşler Koordinatörü: Seval Ata

Lojistik İşler Sorumlusu: Arda Güneyi

İnsan Kaynakları: Hande Tunçdemir

Geçmiş Koro Başkanları:

Ece Esi (2011-2013)

Ozan Çavuşoğlu (2013-2015)

Zeynep Eren Kovankaya (2015-2017)

Aslıhan Aşcı (2017-)

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon

Copyright © 2018 Rezonans